آموزش دیجیتال مارکتینگ

کسب و کار اینترنتی
زمان مطالعه: 17 دقیقه

آموزش دیجیتال مارکتینگ در این مقاله به صورت کاملا رایگان و صفر تا صد ارائه می شود و اگر شما از اهمیت دیجیتال مارکتینگ و ضرورت فعالیت در محیط آنلاین جهت توسعه کسب و کار خود اطلاع داشته باشید تا پایان مقاله با ما همراه خواهید بود .

آموزش دیجیتال مارکتینگ

شاید اولین سوالی که برای شما مطرح شود این باشد که دیجیتال مارکتینگ چیست؟

امروزه بیشتر کسب و کارها آنلاین شده و برخی نیز به سمت آنلاین شدن پیش می رود . بنابراین لازم است افراد برای موفقیت هر چه بیشتر کسب و کار خود در محیط آنلاین با کلمه دیجیتال مارکتینگ آشنا باشند.

دیجیتال مارکتینگ در واقع به فعالیت ها و  تلاش‌ها در زمینه بازاریابی گفته می  شود که با استفاده از اینترنت انجام می شود.بازاریابی دیجیتال  شیوه های مختلفی دارد از جمله سئو (بهینه‌سازی موتورهای جستجو)، بازاریابی به کمک شبکه‌های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ، بازاریابی محتوا و بلاگ نویسی.بنابراین دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال شامل فعالیت ها و ابزارهایی که برای فروش خدمات و همچنین محصولات در محیط دیجیتال مورد استفاده قرار می گرد ، است.این نوع بازاریابی در محیط دیجیتال مانند وب ، اینترنت و دیگر ابزارهای دیجیتال کاربرد دارد.

با همه ی این گفته ها داشتن وبسایت از اولین و ضروری ترین بخش های فروش آنلاین می باشد.اما اگر فکر می کنید که این مورد به تنهایی تاثیر گذار است باید گفت که طبق مشاهدات کسب و  کارهایی بوده اند که با وجود داشتن سایت ، در  فروش خود موفق نبوده اند . در واقع تنها داشتن سایت عامل موفقیت در بازار آنلاین نمی باشد بلکه باید از تکنیک های دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی  بهره برد تا بتوان ضمن موفقیت در کسب و کار ، به فروش فوق العاده ای رسید

قدمت این بازاریابی به کمتر از دو دهه اخیر برمی گردد. پیش از آن از واژه های بازاریابی اینترنتی و مانند آن استفاده می شد . که صرفا برای تبلیغ و معرفی محصولات در فضای مجازی و اینترت مانند وبسایت به کاربران بوده است.همچنین گستردگی آنها کمتر از دیجیتال مارکتینگ بوده است.

برای بهره بردن از دیجیتال مارکتینگ باید مهارت های نظیر seo ، اینستاگرام مارکتینگ ، وردپرس ،google ads را به خوبی مسلط باشید تا به کمک آن بتوانید کسب و کار خود را گسترش دهید.

آموزش دیجیتال مارکتینگ

آموزش دیجیتال مارکتینگ به وسیله seo

احتمالا اولین سوالی که برای شما پیش می آید این است که  seo چیست؟

seo  که مختصر شده ی کلمه Search Engine Optimization می باشد  ، به معنای بهینه سازی وبسایت برای موتور های جست و جو است که تاثیر فوق العاده ای در افزایش فروش آنلاین و موفقیت شما در گسترش کسب و کارتان در محیط آنلاین دارد . همچنین با معرفی و تبلیغات موثر می تواند باعث جذب کاربران بیشتر ، و در نتیجه فروش بیشتر و درآمد بالاتر برای کسب و کار شما در فضای آنلاین شود .

با ترفندهای سئو ، مانند رعایت اصول نگارش متن های سایت، استفاده مناسب از تصاویر و ویدیوها ، به راحتی می توانید سبب فروش بیشتر محصولات و خدمات خود شوید.  قابل ذکر است که امروزه  سئو سایت از پر درآمد ترین حرفه ها می باشد . و برای دیجیتال مارکتینک باید این مهارت را آمورش دیده باشید و بتوانید به خوبی از آن استفاده کنید.

آموزش دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ و وردپرس

از مهمترین مهارت های لازم برای دیجیتال مارکتینگ ،مسلط بودن به وردپرس می باشد و برای استفاده از آن به مهارت برنامه نویسی احتیاجی ندارید . در این فضای آنلاین به صورت رایگان می توانید راحتی سایت خود را طراحی ، ویرایش و ثبت کنید و به کمک استراتژی های سئو ، محصولات و خدمات خود را به کاربران معرفی کنید  فروش بیشتری داشته باشید .برای این کار باید خلاقانه از متن ها ، تصاویر و .. استفاده کنید  .

بنابراین تسلط به وردپرس از مهارت های اولیه و ضروری در دیجیتال مارکتینگ می باشد.

 

آموزش دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ به  کمک اینستاگرام

اینستاگرام یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی در دنیا و کشور ما ایران است .

اینستاگرام مارکتینگ که زیر شاخه ای از دیجیتال مارکتینگ است ، کمک شایانی برای معرفی ، تبلیغات و همچنین فروش محصولات ارائه کرده و از بازارهای رو به رشد به حساب می آید . در این شبکه اجتماعی شما می توانید با اشتراک گذاشتن تصاویر ، ویدیو ها و همچنین متن هایی همراه آنها ، محصولات خود را به کاربران معرفی کنید و کسب و کار خود را گسترش دهید .

با توجه به این که بسیاری از کاربران این شبکه اجتماعی تنها جهت سرگرمی از آن استفاده می کنند ، شما می توانید از آن به عنوان بازاریابی اینترنتی استفاده کرده و کاربران بسیاری را جذب محصولات خود کنید .از نکات قابل توجه در این بخش ، داشتن خلاقیت برای محتوایی که منتشر می کنید می باشد . شما می توانید  تصاویر و ویدیو هایی در قالب پست یا استوری منتشر کنید که این محتوا باید برای کاربران جالب باشد و توجه آنها را جلب کند . در این زمینه به وسیله افزایش فالوور در اینستاگرام و شناخت کاربران بسیاری در این فضای مجازی از محصولات شما می توانید کسب و کار خود را گسترش دهید .

کلیک کنید :  آموزش کسب درآمد از طریق بلاگری اینستاگرام

آموزش دیجیتال مارکتینگ

آمورش دیجیتال مارکتینگ با استفاده از تبلیغات گوگل (google ads)

هر چند داشتن سایت و سئو می تواند نقش مهمی در کمک به کسب و کار شما در فضای اینترنتی داشته باشد ،با این حال اگر کسب و کار شما نوپا بوده و یا در رقابت با سایر کسب و کار های جا افتاده و قدیمی قرار داشته باشید ، سئو به تنهایی نمی تواند شما را در رقابت با آنها همیاری کند. لذا برای رفع این مشکل می توان از گوگل کمک گرفت که البته شامل هزینه می باشد. برای این امر شما باید به ازای هر کلیک به گوگل هزینه ای پرداخت کنید و در عوض آن، گوگل سایت شما را در اولین نتایج جست و جو نمایش می دهد. در این زمینه شما باید نکات را به خوبی بدانید تا به جای درآمد بیشتر ، هزینه بیشتری صرف گوگل نکرده و ضرر نکنید.

آموزش دیجیتال مارکتینگ

مقایسه بازاریابی سنتی با دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی شامل دو بخش سنتی و دیجیتال قرار می باشد که در روش سنتی، بازاریابی به کمک روزنامه ها، تماس تلفنی و مانند آن انجام می شود. و بازاریابی دیجیتال شامل استفاده از ابزارهای دیجیتال می شود.

بازاریابی سنتی که به اصطلاح به آن بازاریابی آفلاین گفته می شود ، شامل فعالیت های تبلیغاتی برای فروش بیشتر محصولات می باشد . که در زندگی روزمره با آن مواجه هستیم . بازاریابی سنتی شامل 5 تاکتیک اصلی می باشد. که عبارتند از :

1-چاپ(مانند روزنامه ها)

2-پیام مستقیم(مانند کاتالوگ)

3-تبلیغات(تبلیغات رادیویی و تلویزیونی)

4-محیطی( مانند بیلبوردها)

5-تلفن(بازاریابی تلفنی و یا پیامکی)

برای فروش خوب و موفقیت در کسب و کار باید انتظارات افراد را در نظر گرفت . و برای این کار می توان یک قیف فروش تشکیل داد.4 ملاک اصلی آن عبارتند از :

!-محصول : باید در نظر داشته باشید که جامعه چه محصولاتی را در بازه ای از زمان لازم دارد. و همچنین چه  محصولاتی از محبوبیت  بیشتری نزد افراد جامعه برخوردارند.شناخت و درک درست محصول در بازاریابی موفق اولین حرف را می زند .باید محصولات یا خدماتی ارائه دهید که تقاضای بازار هدف را برطرف کند.

2-قیمت : ارائه قیمت مناسب و پایین تاثیر بسیاری در جذب مشتری دارد. پایین بودن قیمت محصول البته با حفظ کیفیت آن می ‌تواند به یکی از عوامل پر تقاضا بودن محصولات شما  تبدیل شود.زیرا قیمت محصول همواره از عوامل ارزیابی مهم برای افراد جهت خریدن محصولان شما به شمار می آید.

3-توزیع : چگونگی توزیع محصولات و خدمات از دیگر عوامل مهم است. اگر بتوانید در زمان مناسب و در موقعیت جغرافیایی مناسب ، محصولات مورد نیز بازار را ارائه دهید ،می توان گفت که شانس زیادی برای موفقیت در کسب و کار برای شما وجود دارد. زیرا بدین وسیله این فرصت برای شما فراهم می شود تا مخاطبان و کاربران خود را به مشتریان خود تبدیل کرده ، و همچنین مشتریان خود را افزایش دهید تا فروش بیشتری داشته و در کسب و کار خود موفق شوید.

قابل ذکر است که در بازاریابی سنتی یا بازاریابی آفلاین محصولات در زمان و مکان مناسبی رو به روی چشمان مشتریان ارائه می شوند.

4- ترویج : ترویج به هر گونه فعالیتی در قالب چگونگی عرضه کردن محصول ، پیدا کردن مخاطب هدف و مشتریان و همچنین پیدا کردن بازار گفته می شود. هر فعالیتی که کمک می کند تا محصولات خود را در معرض دید قرار داده و بیشتر دیده شوید و محصولات را به دیگران معرفی کنید، ترویج می شود. که می تواند شامل تبلیغات اینستاگرام و یا بیلبوردی شود. باید تبلیغات مفید و تاثیرگذاری ارائه داد تا افراد را به خرید و استفاده از محصولات ترغیب کند.

آموزش دیجیتال مارکتینگ

مزایای دیجیتال مارکتینگ نسبت به بازاریابی آفلاین

بازاریابی دیجیتال در مقایسه با بازاریابی آفلاین مزایای بیشتری دارد. از جمله آنکه ارزان تر و موثرتر است و در طیف مخاطبان و کاربران گسترده تر و بیشتری قرار دارد. و سبب مشارکت بیشتر مشتریان می شود.همچنین بررسی و اندازه گیری نتایج راحت تر می باشد.

عصر امروز، دنیای اینترنت و اتفاقاتی که در آن صورت می‌گیرد می باشد،بنابراین بازاریابی دیجیتال نسبت به بازاریابی آفلاین دارای برتری می باشد.

چند مورد از مزایای  بازاریابی دیجیتال، عبارتند از اینکه:

به صرفه است و نسبت به بازاریابی  سنتی نیاز هزینه زیادی ندارد. با توجه به اینکه هزینه تبلیغات روز به روز بیشتر می شود، همه ی کسب‌ و‌ کارها باید به دنبال راهی باشند که بتوانند با هزینه کمتر به نتیجه ی مناسب برسند. برنامه‌ریزی درست استفاده از اصول دیجیتال مارکتینگ هم هزینه کمتری دارد و هم کاربران و مخاطبان را به محصولات و خدمات شما جذب می کند.

استراتژی‌ها انعطاف‌پذیر و قابل تغییر در شرایط مختلف می باشد.این نوع بازاریابی قابل گسترش است. همچنین می توان همزمان در چندین رسانه فعالیت داشت و برای موفقیت تلاش کرد.این روش بازاریابی تعاملی می باشد. و نیز بسیار قدرتمند و قابل ردیابی  است.

در دیجیتال مارکتینگ محدودیت زمانی وجود ندارد و شما می توانید کسب و کار خود را به کمک اینترت بدون توجه به موقعیت جغرافیایی خود گسترش دهید. ولی در بازاریابی سنتی شما باید در زمان و موقعیت جغرافیایی مشخص شده ای قرار داشته باشید. تا بتوانید محصولات خود را عرضه کنید. همچنین شما در هر کسب و کاری که داشته باشید، باید مشتریان هر چه بیشتری داشته تا با فروش بالاتر در کسب و کار خود موفق شوید که امروزه با توجه به شبکه گسترده اینترنتی ، می توانید ار طریق دیجیتال مارکتینگ نتیجه بهتری نسبت به بازار سنتی کسب کنید.

کلیک کنید :  آموزش بازاریابی اینترنتی رایگان

آموزش دیجیتال مارکتینگ

مزایای دیجیتال مارکتینگ | چرا دیجیتال مارکتینگ؟

امروزه با توجه به گستردگی شبکه های اینترنتی ، بسیاری از خریداران تحقیقات مربوط به محصولاتی که می خواهند روی آن سرمایه گذاری کنند را در محیط آنلاین انجام می دهند.

از مزایای بازاریابی دیجیتال می توان گفت که توجه به پیشرفت چشمگیر تکنولوژی، روز به روز به تعداد کاربران دنیای تکنولوژی اضافه شده و همیشه مشتری جدیدی برای معرفی و تبلیغ محصول وجود دارد. همچنین، همیشه راه ها و فناوری های جدیدتری ارائه می شوند که از طریق آن ها می توان به بازاریابی و معرفی محصولات پرداخت.

بالای 50 درصد بازاریابان در همه صنعت ها در تلاشند تا در مسیر بازاریابی اینترنتی قرار بگیرند.همچنین بر اساس تحقیقات، 90% کسب وکارهای  B2C، موثر  ترین تاکتیک بازاریابی دیجیتال را شبکه های اجتماعی اینترنتی اعلام کردند.

طبق تحقیقات سال 2019 ،برای بیش از 70 درصد تبلیغات های دیجیتالی که انجام شد، تلفن همراه مورد استفاده قرار گرفت.

معایب بازاریابی سنتی(بازاریابی آفلاین)

در بازاریابی آفلاین ، شما کنترلی بر زمان خود ندارید و نمی توانید بر اساس برنامه ریزی خود پیش بروید. ضمن اینکه باید هزینه بیشتری صرف کنید تا به نتیجه مشابه آنچه در بازار آنلاین رخ می دهد برسید. البته که تعامل در بازاریابی آفلاین بیشتر بوده ولی با تولید محتوای مناسب می توان با وجود تعامل کم در محیط اینترنتی نیز به نتیجه مطلوبی دست یافت.از دیگر معایب بازار آفلاین محدودیت در امکان شخصی سازی می باشد و همچنین قابلیت بروز رسانی وجود ندارد. آنالیز ضعیف از دیگر معایب بازاریابی آفلاین یا بازاریابی سنتی می باشد.

آموزش دیجیتال مارکتینگ

چگونه در اینترنت موفقیت کسب کنیم؟

با توجه به آنچه که بیان شد و نیز نقش مهم اینترنت در دنیای امروز، آنچه واضح است برتری دیجیتال مارکتینگ  نسبت به بازاریابی آفلاین می باشد. از آنجا که دوره بازاریابی سنتی رو به اتمام است، باید مهارت هایی که مرتبط با دیجیتال مارکتینگ و روش گسترش کسب و کار در فضا و محیط اینترنتی و توسعه کسب و کار دیجیتال را آموخت.

در این بخش از آموزش دیجیتال مارکتینگ یاد می گیریم که چگونه با کمک گستردگی شبکه های اینترنتی، کسب و کار دیجیتال خود را در فضای اینترنت گسترش دهیم.

آموزش دیجیتال مارکتینگ

گوگل چگونه مشخص می کند محتوای شما ارزشمند است یا خیر؟

اولین قدم در راه اندازی کسب و کار دیجیتال، ایجاد یک سایت است، سپس باید این سایت را سئو کرد. اگرچه سئو سایت به دانش برنامه نویسی احتیاجی ندارد اما باید مهارت های  لازم مربوط به سئو را به کار برد. از عوامل مهم در تعیین ارزش محتوای یک سایت،ساختار و صفحات آن می باشد. عواملی از جمله :

1-ارزش آفرین بودن را فراموش نکنید!

سعی کنید همیشه ارزش آفرین باشید. چرا که معیاری که برای گوگل وجود دارد و نیز یک کسب و کار اینترنتی موفق را از غیر متمایز می کند،

ارزش آفرین بودن است.با توجه به اینکه درک بازاریابان اینترنتی از ارزش آفرینی مستمر ، ملاک تفکیک بازاریابان اینترنتی موفق از شکست خورده های این مسیر است، ارزش آفرین بودن با گذشت زمان برای شما اعتبار آفرین خواهد بود.و به واسطه ی آن افراد معتبر در کسب و کارتان شما را خواهند شناخت.

– طول محتوا :

با توجه به معیار گوگل محتوای کوتاه نمی تواند ارزش آفرین باشد.سعی کنید حداقل از 1000 کلمه استفاده کنید. محتوای بیشتر از 2000 واژه

می تواند برای گوگل ارزشمند باشد و جای نقدی باقی نمی ماند. ضمن اینکه در اینگونه محتوا باید بر روی موضوع تمرکز کرد و از نظر املا و نگارش نباید خطایی داشت.

– کلمه کلیدی :

با توجه به اینکه شما در محتوا باید روی موضوع تمرکز کنید، سعی کنید از یک کلمه کلیدی(بدون در نظر گرفتن اینکه کلمه کوتاه یا بلند باشد)استفاده کرده  و روی آن کلمه کلیدی مانور دهید. البته که نباید بیش از حد از کلمه کلیدی استفاده کنید.

گوگل می خواهد بداند موضوع اصلی محتوای شما چیست و اصلا پیرامون چه موضوعی محتوا تولیدکرده اید. ضمن اینکه باید توجه کنید که این کلمه کلیدی در عنوان، محتوا،URL آشکار باشد.

می توانید از کلمات مشابه در محتوای خود استفاده کنید.مانند : «دیجیتال مارکتینگ» و «کسب و کار آنلاین»

– خوانایی :

سطح خوانایی و چگونگی استفاده از کلمات از اهمیت ویژه ای برخوردارند.گوگل این سطح خوانایی را درک می کند. این بدان معناست که باید از کلماتی استفاده کرد که مردم عادی قادر به درک آن باشند و محتوای شما ایهام نداشته و مبهم نباشد.

– محتوای تصویری :

ضمن اینکه محتوای متنی تاثیر خوبی دارد اما، استفاده از تعدادی عکس و ویدئو، احتمال کسب رتبه ی بهتر از گوگل را بیشتر می کند.به کار گیری ویدئوها و تصاویر پیرامون موضوع اصلی محتوای شما اهمیت ویژه ای دارد و در این زمینه کمک بسیاری به شما خواهد کرد.استفاده از تصاویر با کیفیت و مناسب و  مرتبط با موضوع شما،  علاوه بر اینکه از معیار های گوگل به شمار می رود، می تواند بر  درک بهتر کاربران از محتوای شما نیز  موثر باشد.

– منحصر به فرد بودن :

اگر از محتوای تکراری و یا محتوای تغییر شکل یافته استفاده کنید که کاربران می توانند آن را از هر جایی پیدا کنند، استفاده کنید ، در این مسیر موفق نمی شوید. محتوای شما باید منحصر به فرد و خاص باشد و آگاهی بخش باشد.

باید بتوانید با ارائه اطلاعات مفید، با مخاطب ارتباطی برقرار کنید که دیگران به آن نرسیده اند. اگر از نقل قول و یا آمارها استفاده می کنید، حتماً منابع‌ را ذکر کنید.

– لینک های ورودی و خروجی :

برای برخی کلمات پر اهمیت تر ، سعی کنید به محتوای خارجی مربوطه، لینک دهید. در لینک دهی داخلی نیز می توانید به سایر بخش های محتوای وبسایت خود لینک دهید تا کاربران درک بهتری از مفاهیم یا اصطلاحات محتوای شما داشته باشند.

– جذاب و مرتبط بودن محتوا :

محتوای جذاب و مرتبط برای کاربران بیشتر به اشتراک‌ گذاشته می‌ شوند.این از نکاتی است که گوکل آن را در نظر می گیرد.

می توانید از محتوایی استفاده کنید که موضوع مورد علاقه شما  باشد و به سادگی شما را درگیر خودش می کند.در این صورت شما این محتوا را به منتشر می کنید و سعی می کنید تا تجربیات خود را با کاربران نیز به اشتراک بگذارید.

کلیک کنید :  14 تکنیک از اصول تولید محتوا برای سایت

آموزش دیجیتال مارکتینگ

 

2-استمرار داشته باشید

یکی از مهمترین اصول دیجیتال مارکتینگ، داشتن ثبات و مستمر بودن است.در بازاریابی دیجیتال مستمر بودن به معنای همه‌چیز است.

اگر بخواهید مفهوم مستمر و با ثبات بودن را درک کنید، باید اینطور گفت که : استمرار یعنی زمانی نباشد که خبری از شما نشود. اگر بلاگرید ، یا در شبکه ‌ای اجتماعی تولید محتوا می‌کنید، یا ویدئوهای آموزشی می‌ سازید و … باثبات باشید. روز و هفته ای وجود  نداشته باشد که خبری از شما نباشد.

3-اشتراک گذاری

ضمن اینکه باید اجتماعی باشید و محتوای خود را به اشتراک بگذارید، فهرست لینک های ورودی به وبسایت شما تاثیر فوق العاده ای در سئو  دارد. گوگل سایتی که ورودی های متنوع و اساسی داشته باشد را ارزشمند می داند. شیوه و چگونگی منتشر کردن و به اشتراک گذاشتن محتوای شما برای گوگل بسیار مهم است و نباید فراموش کنید که از مهارت های خود در این زمینه بهره ببرید.

آموزش دیجیتال مارکتینگ

ابزارهای بازاریابی دیجیتال

واضح است که دیجیتال مارکترها برای موفق شدن و رسیدن به اهداف و نتایج مطلوب، نیازمند استفاده از ابزارهای دیجیتال برای جلب توجه کاربران و مخاطبان نسبت به محصولات و یا خدمات هستند. همچنین به منظور فروش بیشتر محصولات و خدمات باید از تمامی آنچه می توانند استفاده کنند.

می دانیم که اهداف دیجیتال مارکتینگ فروش بیشتر درآمد بالاتر، جذب و افزایش مشتری، معرفی محصول و افزایش آگاهی کاربران درمورد آن می  باشد.برای این کار دیجیتال مارکتینگ ابزارهایی لازم دارد که عبارتند از :

 1. وبسایت و پست ‌های وبلاگ
 2. شبکه ‌های اجتماعی
 3. کتاب‌ های الکترونیک و مقالات
 4. بروشورهای آنلاین
 5. ایمیل
 6. و …

آموزش دیجیتال مارکتینگ

ایمیل مارکتینک | اهمیت ایمیل مارکتینک در بازاریابی دیجیتال

ایمیل مارکتینگ یکی از انواع بازاریابی دیجیتال است. در این شیوه بازاریابی شما به طور مستقیم و از راه ایمیل با کاربران ارتباط برقرار می ‌کنید.

مهم‌ ترین اصل ایمیل مارکتینگ این است که همیشه پیش از اضافه کردن یک مخاطب به لیست ایمیل‌ های شرکت، از او اجازه بگیرید. در غیر این صورت شما مزاحم تلقی می ‌شوید و به اعتبار کسب ‌و کارتان ضربه می‌ خورد.

ایمیل مارکتینگ در تعریف ساده عبارت است از جمع آوری ایمیل کاربران و فرستادن محتوای مرتبط با محصولات شما برای آنها که کمک بسیاری در بازاریابی اینترنتی به شما می کند.که از بهترین راه ها برای فروش اینترنتی بدون نمایش در گوگل است . یعنی حتی لازم نیست که الزاما در نتایج اول گوگل قرار داشته باشید بلکه با استفاده از سیستم ایمیل مارکتینگ به راحتی می توانید فروشتان را چندین برابر افزایش دهید.

یکی از راههای جمع آوری ایمیل کاربران استفاده از پیج هایی برای فرستادن هدیه ای برای آنها است. که می تواند شامل فایل های رایگانی اعم از ویدیو ، نکات آموزشی و یا هر آنچه که به کسب و کار شما مربوط می شود باشد . برای این کار کاربران باید حتما ایمیل خود را در پیجی وارد کنند . پس از آنکه ایمیل کاربران را دریافت کردید می توانید به صورت اتوماتیک هدیه را برای آنها ارسال کرده و همچنین به صورت دوره ای در زمان های مختلفی از جمله هر ماه یا هر هفته محتوایی برای جلب اعتماد و توجه مخاطب به ایمیل آنها ارسال کنید.

آموزش دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ با کمک شبکه های اجتماعی

با توجه به گستردگی شبکه های اجتماعی در عصر امروز، عموم افراد از این شبکه ها تنها به عنوان سرگرمی استفاده می کنند. حال آنکه می توان به عنوان نکته ای مثبت از آن بهره برد و در بازاریابی دیجیتالی از این شبکه ها کمک گرفت.محبوبیت ویژه ی شبکه هایی مانند اینستاگرام، تلگرام، یوتیوب و مانند آنها موجب شده تا برخی برای بازاریابی دیجیتال از آن استفاده کنند و در کسب و کار خود موفق شوند.برای این کار، شما ابتدا باید شبکه اجتماعی مناسب با حوزه ی کاری خود را  پیدا کنید.سپس محتوای مناسب را در آن شبکه با کاربران این شبکه  اجتماعی به اشتراک بگذارید.

در کشور ما تلگرام از محبوب ترین شبکه ها می باشد و می توان با ایجاد کانال یا گروه در این زمینه موفق شد. می توانید محصولات و خدمات خود را در کانال ها و گروه ها به کاربران این شبکه که تعداد قابل توجهی می باشند، معرفی کرده و فروش خود را افزایش دهید.که در این زمینه باید از عکس ها و ویدیو های مناسب به انضمام متن های مناسب و مرتبط استفاده کنید.

در اینستاگرام شما می توانید تصاویر و ویدیو های مورد نظر خود را با پست و یا استوری به اشتراک بگذارید.توجه کنید که این عکس ها و ویدیو ها کیفیت مناسبی داشته باشند و همراه آنها متنی نیز بنویسید.به خصوص اگر در زمینه مد و فشن و همچنین میکاپ کسب و کار دارید، این  شبکه ی اجتماعی کاملا مناسب است.

در یوتیوب با اشتراک گذاشتن ویدیوها و یا دوره های آموزشی خود، می توانید درآمد کسب کنید.البته که این ویدیوها باید جامع و باکیفیت تهیه شده باشند.اگر چه در دیجیتال مارکتینگ این مهارت ها نیاز به آموزش  ندارد اما در استفاده از همه ی این شبکه های اجتماعی باید دقت کنید که خلاقانه عمل کنید.

آموزش دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی محتوا

محتوا بخش اصلی بازاریابی دیجیتال است و بازاریابی محتوا جزئی حیاتی از این صنعت است. بازاریابی محتوا به تنهایی کاری بزرگ است.

شما باید این موضوع را درک کنید که چگونه می توان علاوه بر اینکه انواع مختلفی از محتواهای باکیفیت و سئو شده تولید کرد، مخاطب را درگیر محتوای خود کرد. باید بتوانید به کمک این محتوا بازدیدکنندگان را به کاربران و مشتریان خود تبدیل کنید. در ادامه آموزش دیجیتال مارکتینگ به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

برای اینکار باید محتوای مناسبی در قالب متن و نوشته، تصاویر و یا ویدیو منتشر کنید.اگر از خلاقیت و مهارت استفاده کنید در این زمینه به موفقیت چشم گیری می رسید.

در بازاریابی محتوا، موارد زیر را می توانید در محتوای خود استفاده کنید :

استفاده از تصاویر مناسب و ویدئوهای مفید

اطلاعات دقیق و بروز با ذکر منبع

استفاده از تیترهای مناسب که توجه کاربران را به خود جلب کند

نوشتن مقاله طولانی و کامل که هر آنچه کاربر برای دانستن  لازم داشته باشد را در اطلاعات خود داشته باشد.

کتاب بخوانیم!

امروزه ثابت شده که کتاب خواندن راهی برای نجات بشر در هر موضوعی است.بنابراین به خاطر داشته باشید که در درجیتال مارکتینگ نیز مانند سایر موضوع ها می توان با مطالعه اطلاعات خود را در این مورد افزایش دهید. هر چند که کتاب فارسی در زمینه ی دیجیتال مارکتینگ، به قدری زیاد نیست که دست شما در انتخاب آن‌ها باز باشد، و گزینه های زیادی برای انتخاب ندارید. ولی همچنان می توان با انتخاب کتاب های مناسب در این زمینه به پیشرفت چشمگیری رسید.

کتاب ‌ها بهترین راه برای آموزش دیجیتال مارکتینگ هستند. خواندن کتاب‌های برتر دیجیتال مارکتینگ باعث بیشتر شدن دانش شما در زمینه ی دیجیتال مارکتینگ می ‌شود تا بتوانید حرفی برای گفتن در بازاریابی دیجیتال داشته باشید و به موفقیت و پیشرفت چشمگیری برسید.

برخی از کتاب ‌های برتر در زمینه ی دیجیتال مارکتینگ عبارتند از:

«قوانین جدید بازاریابی و روابط عمومی» نوشته ی دیوید اسکات

«بازاریابی دیجیتال: استراتژی، پیاده ‌سازی و تمرین» نوشته ی دیو چفی و فیونا الیس-چادویک

«قدرت قصه ‌گویی بصری» نوشته ی اکاترینا والتر

«بازاریابی محتوای جهانی» نوشته ی پام دیدنر

«شما مشتری مورد علاقه ‌ی من هستید» نوشته ی مایک مونتیرو

Epic Content Marketing نوشته ی جو پولیتزی

Ctrl Alt Delete نوشته ی میچ جول

پادکست آموزش دیجیتال مارکتینگ گوش کنید

با توجه به اینکه تعداد پادکست های دیجیتال مارکتینگ کم است بنابراین پیدا کردن پادکست مربوطه دشوار نیست.اما اگر به دنبال پادکست های دیجیتال مارکتینگ به زبان انگلیسی هستید، انتخاب پادکست های مناسب برای آموزش دیجیتال مارکتینگ کمی دشوار خواهد شد.بهتر است که ابتدا پادکست های زیر را بررسی کنید و سپس به سراغ سایر منابع بروید :

 • مجموعه پادکست This Old Marketing (کاری از جو پولیتزی)
 • مجموعه پادکست The Craft of Marketing
 • پادکست Content Talks کریستینا هالورسون (البته قدیمی است، اما نکات ارزشمندی دارد)

مهارت های اساسی دیجیتال  مارکتینگ

برای اینکه در بازاریابی دیجیتال، حرفه ای شوید و حرفی برای گفتن داشته باشید، باید ابتدا مهارت های اساسی را در این زمینه در خود تقویت کنید و این ویژگی ها را در خودتان توسعه دهید.با بهره گیری از این مهارت ها، می توانید در هر  کسب و کاری به هدف مورد نظرتان و در نتیجه موفقیت برسید. مهارت هایی از جمله :

خلاقانه فکر کردن

با توجه به پیشرفت جامعه بشری، جهان همواره در حال تغییر و دگرگونی می باشد. و شما به عنوان یک بازاریاب دیجیتال، باید به قدری خلاق باشید قدرت تفکر خارج از چهارچوب را داشته باشید تا بتوانید محصولات و خدمات خود را طبق نیاز های بازار هدف، به طور مفید و مناسب عرصه کنید.باید بتوانید به صورت موثر بازاریابی کنید، و محصولات خود را به افراد معرفی، و سبب فروش بیشتر شوید.

هرچند این مهارت فردی است و معمولا در دیجیتال مارکتینگ نیاز به آموزش ندارد، با این حال تقویت این مهارت در طی آموزش ها به شما کمک بسیاری می کند.

ذهن تحلیلی فعال داشتن

در دیجیتال مارکتینگ شما به عنوان یک بازاریاب دیجیتال باید بدانید که چگونه داده‌ ها و آمار را تجزیه و تحلیل کنید. و با توجه به تفسیر این داده ها  تصمیمات مناسب بگیرید.در غیر این صورت ممکن است بخش زیادی از سرمایه و زمان خود را از دست  بدهید.بنابراین از مهارتهایی که در دیجیتال مارکتینگ نباید آموزش و تمرکز روی آن را فراموش کنید، داشتن ذهن تحلیلی فعال می باشد.

اصول استراتژی دیجیتال مارکتینگ

اگر بخواهیم از مهارت ها روی اصول اساسی یک استراتژی موفق دیجیتال مارکتینگ تمرکز کنیم، لازم است بدانیم که این بخش سه مرحله‌ی اصلی دارد. که بهره گیری و استفاده از این اصول در کسب و کارتان می تواند در موفقیت و رسیدن به هدف بسیار موثر باشد.

این 3 مرحله در امتداد هم قرار دارند، لذا عدم وجود هر کدام می‌تواند آسیب جدی به استراتژی وارد کند. برای رسیدن به اهدافتان و موفق شدن در کسب و کار و نیز موفقیت در زمینه ی بازاریابی دیجیتال، لازم است با تکرار این اصول البته با در نظر گرفتن اینکه این فرآیند به صورت چرخه‌ای فرض کنیم، به آن دانش داشته باشیم.در این ادامه به معرفی و بررسی این 3 اصل اساسی می پردازیم.

هدف های خود را تعیین کنید!

می دانیم که در هر استراتژی، اولین قدم مشخص کردن هدف است. قبل از اینکه بخواهید دیجیتال مارکتینگ را شروع کنید، در ابتدا باید بدانید دلیل اینکه می‌خواهید به این نوع بازاریابی روی بیاورید چیست. باید بدانید که دیجیتال مارکتینگ قرار است به تحقق کدام یک از اهداف شما کمک کند؟

بعد از پاسخ به این سوال ها می‌توانید قدم های بعدی استراتژی را تعیین کنید و برای رسیدن به این هدف ها تلاش کنید.

اطلاع رسانی در دنیای دیجیتال

پس از اینکه اهدافتان را مشخص کردید،در مرحله ی  بعد باید در مورد حضورتان به کاربران اطلاع‌رسانی کنید. و احتمالا تصور عموم افراد از دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات آنلاین همین مرحله است. در این مرحله با استفاده از ابزارهای رایگان و شبکه‌های تبلیغاتی گوناگون، باید به راهکارهای افزایش فروش محصولات و ارائه ی خدمات و جلب توجه کاربران و مخاطبان و تبدیل آنها به مشتریان خود پرداخت. آنچه در این بخش اهمیت دارد حضور داشتن در رتبه‌های اول موتورهای جستجو، تبلیغات بنری و تبلیغات های ویدئویی، تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات های غیرمستقیم مانند ایمیل مارکتینگ و …می باشد.

تجزیه و تحلیل رفتارهای کاربران و مخاطبان

از مهم‌ترین مزایای استفاده از دیجیتال ‌مارکتینگ این است که می توانید رفتارهای مخاطبان و  همچنین عملکرد کمپین‌های مختلف را به خوبی بررسی کنید، اما متاسفانه این بخش توسط بسیاری از افرادی که دیجیتال‌ مارکتینگ انجام می‌دهند نادیده گرفته می شود. طبق تحقیقات،تنها کمتر از 30 درصد کسب و کارهای کوچک از ابزارهای تحلیلی برای وب‌سایت، رفتار مخاطبان، رهگیری کدهای تخفیف و … استفاده می‌کنند.بهینه‌سازی تنها به وسیله ی مشاهده کردن و آنالیز رفتار کاربران ممکن است.

چگونه خودمان دیجیتال مارکتینگ را یاد بگیریم؟

با توجه به اینکه دیجیتال مارکتینگ همواره در حال  تغییر است، برای موفقیت در این مسیر وبلاگ های بازاریابی دیجیتال می توانند کمک بسیاری در زمینه  آموزش دیجیتال مارکتینگ داشته باشند.برخی از وبلاگ ‌هایی که در این زمینه اطلاعات مفید و به‌روز برای پیشرفت و موفقیت در بازاریابی هستند، عبارتند از:

وبلاگ مُز، وبلاگ نیل ‌پاتل، مجله موتور جستجو، کیسمتریکس.

می توانید با کمک وبلاگ های بازاریابی دیجیتال ، فیلم ها و ویدیو  های آموزشی، پادکست ها، و کتاب هایی در زمینه ی دیجیتال مارکتینگ خودتان این مهارت را بیاموزید.

همچنین می توانید از دوره‌ های رایگان بازاریابی دیجیتال بهره ببرید. برخی از این دوره ها عبارتند از :

چالش بازاریابی آنلاین گوگل

دانشگاه PPC ورد استریم

دوره ‌ی بازاریابی دیجیتال کوئیک ‌استارتر شبکه ‌های اجتماعی

دوره‌ ی آموزش سئو متعلق به مُز

زیر شاخه های دیجیتال مارکتینگ

مهم‌ترین شاخه‌های دیجیتال مارکتینگ عبارتند از:

 • بازاریابی محتوا
 • سئو
 • تبلیغات آنلاین و اینترنتی
 • تحلیل و آنالیز داده‌ها
 • ایمیل مارکتینگ
 • طراحی سایت

شما به عنوان مدیر دیجیتال مارکتینگ چه وظایفی دارید؟

مدیران دیجیتال مارکتینگ وظیفه دارند برای برگزاری کمپین‌های بازاریابی دیجیتال که موجب معرفی شرکتشان و محصولات و خدمات و همچنین افزایش فروش می شود، برنامه‌ریزی کنند و بعد از اینکه کمپین را شروع کردند، مدیریتش را به عهده بگیرند.

مدیران و رهبران یک دیجیتال مارکتینگ باید نتایج بدست آمده را تجزیه و تحلیل کنند و با بررسی آن ها شرایط حاکم بر بازار را تشخیص دهند و متوجه کیفیت شبکه های تبلیغاتی، کیفیت کاربران ورودی و… شوند. این کار در بهینه‌سازی برنامه ها و اقداماتی که در آینده می خواهند انجام دهند و نیز افزایش احتمال موفق شدن و رسیدن به هدف در کمپین‌ های بعدی بسیار موثر است.

سعی کنید متقاعدکننده باشید!

اگر به رهبران بازاریابی دیجیتال بزرگ نگاه کنید، می بینید که  این افراد نه‌ تنها مهارت  های انسان های بزرگ را دارند بلکه قدرت این را دارند که با تفکر حل مسئله ‌ی خلاقانه و تفکر تحلیلی بتوانند با ایده‌ های جدیدی که دارند کسب ‌و کارشان را توسعه دهند و در این زمینه به موفقیت برسند.

منبع : تیم محتوایی علی منفرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آموزش دیجیتال مارکتینگ
خرید افزونه و قالب وردپرس

مقالات پیشنهادی

فهرست